ďťż

9

Lemur zaprasza

Pieczarki lub rydze smażone


40 dag młodych pieczarek lub rydzów
10 dag masła (ewentualnie żółty ser)
sól
pieprz

Pieczarki oczyścić, opłukać, osączyć, obrać ze skórki, odciąć trzony. Rydze oczyścić, opłukać, osączyć. Rozgrzać część masła na patelni i obsmażyć grzyby na średnim ogniu. Przed podaniem pieczarki oprószyć solą i pieprzem. Smażyć partiami, w ostatniej chwili przed podaniem. Podawać polane tym masłem, na którym grzyby się smażyły lub posypane (gdy są ciepłe) żółtym serem.
 
Pierogi "fagockie"


Ciasto:
40 dag maki,
jajo,
woda

Nadzienie:
grzyby suszone,
25 dag kaszy gryczanej,
35 dag tłustego twarogu,
1,5 łyżki tłuszczu,
mała cebula,
sól,
jajo,
pieprz,
majeranek.
10 dag słoniny do polania

Na wywarze grzybowym ugotować na półsypko kaszę gryczaną. Ostudzoną zemleć w maszynce razem z twarogiem i ugotowanymi grzybami. Dodać przesmażoną uprzednio cebulę, pieprz, przyprawy i jajo. Zagnieść ciasto jak na pierogi, cienko rozwałkować, układać nadzienie, zawijać brzegi, zacisnąć i wykrawać szklanką niewielkie pierogi. Ugotowane polać stopioną słoniną.
 
Pieczarki faszerowane


35 dag pieczarek (średniej wielkości),
10 dag cebuli,
2 łyżki tartej bułki,
10 dag tłuszczu,
3 łyżki mąki,
2 jaja,
pół pęczka kopru,
sól,
pieprz

Pieczarki umyć, wyciąć trzony, które należy posiekać i przesmażyć z cebulą. Kapelusiki pieczarek osolić i oprószyć mąką. Do posiekanych trzonów dodać siekany koper, jajo, tartą bułkę i przyprawić do smaku. Napełniać farszem kapelusiki pieczarek, maczać w roztrzepanym jaju i tartej bułce i następnie smażyć na tłuszczu. Po usmażeniu, przykryć na chwilę pokrywą, aby wewnątrz nie były surowe.
 
ZAPIEKANKA Z GRZYBÓW SUSZONYCH

6 dag grzybów suszonych,
20 dag kaszy manny,
duża cebula,
2,5 łyżki tłuszczu,
3 jaja,
2 łyżki tartej bułki,
pieprz,
sól

Ugotować opłukane i namoczone grzyby. Wyjąć je i poszatkować; w wywarze ugotować kaszę na sypko. Cebulę obrać, pokrajać i przesmażyć razem z poszatkowanymi grzybami. Wymieszać z ostudzoną kaszą manną, wbić żółtka, dodać tartą bułkę i przyprawy. Ubić pianę z białek, połączyć z całością. Masę wyrobić i zapiec w piekarniku, najlepiej w naczyniach porcjowych. Podawać z ziemniakami i sosem śmietanowym lub koperkowym.
 
PASZTECIKI KRUCHE Z GRZYBAMI

Ciasto:
30 dag mąki pszennej,
4 łyżki margaryny lub masła,
łyżka cukru,
3 łyżki śmietany,
jajo

Nadzienie:
50 dag grzybów,
duża cebula,
2 łyżki tłuszczu,
pół czerstwej bułki paryskiej,
2 jaja,
pieprz,
sól

Z podanych produktów zagnieść kruche ciasto. Grzyby oczyścić, úmyć, poszatkować i udusić z cebulą. Następnie posiekać lub zemleć w maszynce razem z namoczoną i odciśniętą czerstwą bułką, dodać ugotowane na twardo i posiekane jaja. Nadzienie przyprawić i nakładać na rozwałkowane ciasto, zacisnąć brzegi i ciąć skośne paszteciki długości ok. 6 cm. Posmarować jajem i upiec w piekarniku.
 
PASZTET Z GRZYBÓW

1 kg grzybów świeżych,
duża cebula,
20 dag świeżej słoniny,
pół czerstwej bułki paryskiej,
3 jaja,
2 łyżki śmietany,
2 łyżki tartej bułki,
pieprz,
ziele angielskie lub gałka muszkatołowa,
sól, przyprawa do zup

Grzyby oczyścić, opłukać i udusić na słoninie razem z cebulą. Dodać czerstwą bułkę, aby wchłonęła sos. Ostudzić, następnie zemleć w maszynce dwa razy. Do masy wbić jaja, dodać przyprawy i tartą bułkę. Naczynie wysmarować tłuszczem, wysypać tartą bułką, włożyć masę i zapiec. Podawać z surówkami i ziemniakami.
 
KULEBIAK KRUCHY Z GRZYBAMI

Ciasto:
30 dag mąki pszennej,
5 łyżek tłuszczu (margaryna),
1,5 łyżki cukru,
2 łyżki śmietany,
jajo,
sól

Nadzienie:
60 dag grzybów,
duża cebula,
1,5 łyżki tłuszczu,
3 łyżki tartej bułki,
1,5 łyżki śmietany,
pieprz,
sól,
jajo

Grzyby oczyścić, poszatkować i udusić z cebulą na tłuszczu. Dodać śmietanę. Gdy przestygną - dodać przyprawy, tartą bułkę i jajo. Z podanych składników zagnieść kruche ciasto i rozwałkować. Nałożyć wzdłuż nadzienie, zawinąć brzegi (nadając kształt podłużny), posmarować rozmieszanym jajem i upiec w piekarniku. Podawać kulebiak z surówkami, polany tłuszczem, z sosami lub do zup czystych.
 
KULEBIAK Z RYŻU I GRZYBÓW

Ciasto:
40 dag mąki pszennej,
3 dag drożdży,
1,5 szklanki mleka,
cukier,
3 łyżki tłuszczu (margaryna lub smalec),
sól,
2 jaja

Nadzienie:
20 dag ryżu,
cebula,
5 dag grzybów suszonych,
3 łyżki tłuszczu,
sól,
pieprz,
jajo

Ryż ugotować na sypko na wywarze z grzybów. Zrobić rozczyn z mąki, drożdży i mleka, a gdy wyrośnie - dodać rozmieszane jaja i pozostałe składniki; starannie wyrobić. Postawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Do ugotowanego ryżu dodać przesmażaną cebulę, ugotowane posiekane grzyby i przyprawy. Ciasto rozwałkować, nałożyć ciepłe nadzienie i zwinąć, nadając kształt podłużny. Położyć na blachę, zostawić do ponownego wyrośnięcia, potem posmarować jajem, ozdobić paskami ciasta i upiec w piekarniku. Podawać z masłem albo z sosem śmietankowym lub pomidorowym.
KROKIETY Z ZIEMNIAKÓW I GRZYBÓW

1 kg ziemniaków,
cebula,
4 łyżki tłuszczu,
4 łyżki tartej bułki,
2 łyżki mąki,
4 dag grzybów suszonych,
sól,
majeranek,
pieprz,
3 jaja,
2 łyżki mąki ziemniaczanej

Ziemniaki ugotować, ostudzić i zemleć w maszynce. Dodać pokrajaną i zrumienioną cebulę, trochę tartej bułki, 2 jaja, mąkę oraz ugotowane i posiekane grzyby. Masę przyprawić i dokładnie wyrobić; formować podłużne wałeczki, maczać je w jaju, panierować w tartej bułce i smażyć na tłuszczu. Podawać z surówkami i sosami
NALEŚNIKI Z JAJAMI I GRZYBAMI

Ciasto:
30 dag mąki,
2 szklanki mleka,
stopiona słonina do smażenia,
jajo,
sól

Nadzienie:
50 dag grzybów świeżych,
duża cebula,
3,5 łyżki smalcu,
łyżka tartej bułki,
sól,
pieprz,
3 jaja,
nać pietruszki,
3 łyżki tłuszczu do smażenia

Z wymienianych składników przygotować ciasto i usmażyć naleśniki. Grzyby oczyścić, poszatkować. Cebulę pokrajać, zrumienić, dodać grzyby i udusić. Nadzienie przyprawić pieprzem, dodać tartą bułkę oraz ugotowane i posiekane jaja. Smarować naleśniki, składać w trójkąty i smażyć na tłuszczu. Podawać z zieloną sałatą, sałatką pomidorową ewentualnie z sosami. Można także smarować naleśniki serem lub powidłami i polewać śmietaną.
 
KOTLETY Z GRZYBÓW PO LITEWSKU

12 dag grzybów suszonych,
15 dag cebuli,
3 łyżki tłuszczu,
15 dag kaszy manny,
2,5 łyżki tartej bułki,
sól,
pieprz,
3 jaja,
łyżka mąki ziemniaczanej

Grzyby opłukać i ugotować. Cebulę drobno posiekać i przesmażyć na tłuszczu. Grzyby osączyć, posiekać, dodać cebulę, ugotowaną na wywarze grzybowym kaszę mannę, jajo ugotowane na twardo i posiekane; przyprawić, dodać surowe 2 jaja i formować owalne kotleciki. Obtaczać je w tartej bułce i smażyć na gorącym tłuszczu. Podawać z ziemniakami oraz gotowaną czerwoną kapustą lub z surówkami.
 
Gołąbki z grzybów

1 kg kapusty białej,
50 dag grzybów (prawdziwki),
duża cebula,
4 łyżki tłuszczu,
10 dag tartej bułki,
pół szklanki śmietany,
przyprawa do zup,
sól,
pieprz,
łyżka mąki,
jajo,
szklanka wywaru z włoszczyzny

Kapustę wydrążyć i wrzucić na kilka minut da wrzątku. Następnie ostudzić, pooddzielać liście, młotkiem ad mięsa rozbić nerwy liściowe. Przygotować nadzienie z poszatkowanych grzybów, przesmażonych razem z połową posiekanej cebuli. Do ostudzonego nadzienia dodać tartą bułkę, jajo i przyprawy, a następnie zawijać w liście, robiąc owalne gołąbki. Ułożyć w brytfannie, dodać tłuszczu, podlać wywarem z włoszczyzny i dusić do miękkości. Usmażyć na tłuszczu resztę cebuli, mąkę zrumienić, rozprowadzić wywarem, dodać śmietanę, doprawić da smaku. Podawać z ziemniakami.
 
Gołąbki z grzybów i jaj

1 kg kapusty białej,
30 dag grzybów,
cebula,
czerstwa bułka,
pół szklanki mleka,
3 łyżki tłuszczu,
3 łyżki kaszy manny,
sól,
pieprz,
3 jaja,
szklanka wywaru z włoszczyzny,
przyprawa do zup

Kapustę wydrążyć i sparzyć wrzącą wodą. Grzyby oczyścić, opłukać, poszatkować i przesmażyć razem z posiekaną cebulą. Dodać namoczoną w mleku i odciśniętą bułkę oraz kaszę mannę. Nadzienie wymieszać z przyprawami i ugotowanymi, posiekanymi jajami. W liście zawijać nadzienie, włożyć gołąbki do rondla i podlać wywarem z włoszczyzny; dusić w piekarniku do miękkości. Podawać polane sosem cebulowym z ziemniakami.
 
Potrawka z porów i rydzów

90 dag porów białych,
30 dag rydzów lub innych grzybów,
3 łyżki tłuszczu,
pół szklanki śmietany,
2 łyżki mąki,
łyżka octu lub soku z cytryny,
koper,
sól,
cukier,
pieprz,
2 żółtka,
przyprawa da zup

Oczyszczane pory pokrajać w paseczki (ok. 2 cm) i dusić z tłuszczem w małej ilości wody do miękkości. Grzyby oczyścić, umyć, pokrajać w paski, usmażyć na tłuszczu ł dodać do uduszonych porów. Potrawę podprawić śmietaną zmieszaną z mąką. Przyprawić do smaku i zaciągnąć żółtkami. Podawać z ryżem.
 
Zrazy z grzybów w śmietanie

50 dag grzybów (prawdziwki),
15 dag kaszy manny,
cebula,
10 dag tłuszczu,
4 jaja,
3 łyżki tartej bułki,
pól szklanki śmietany,
łyżka mąki pszennej,
3 łyżki mąki ziemniaczanej,
przyprawa do zup,
pieprz

Grzyby oczyścić, pokrajać na kawałki, a następnie poddusić z dodatkiem tłuszczu. Wsypać kaszę mannę wymieszać i chwilę prużyć pod przykryciem, aby utworzyła się twarda masa. Po ostudzeniu zemleć w maszynce z połową cebuli (resztę pozostawić do sosu), dodać jaja tartą bułkę, mąkę ziemniaczaną, przyprawy i dokładnie wyrobić. Z masy formować podłużne zrazy, zrumienić na tłuszczu i zalać sosem śmietanowym; chwilę poddusić. Potrawę przyprawić; podawać z ziemniakami.
 
Kołduny z rydzów

Ciasto:
35 dag mąki,
jajo,
woda

Nadzienie:
50 dag rydzów,
cebula,
10 dag tłuszczu,
2 łyżki tartej bułki,
2 jaja,
sól,
majeranek lub gałka muszkatołowa,
pieprz

Rydze i cebulę oczyścić, opłukać i poszatkować, a następnie udusić na tłuszczu i posiekać. Dodać przyprawy, trochę tartej bułki i jaja. Ciasto zagnieść jak padano w przepisach poprzednich, rozwałkować i układać farsz. Zawijać, formować małe kołduny i gotować je w osolonej wodzie. Można podawać w czerwonym barszczu lub bulionie, a także polane tłuszczem ze zrumienioną cebulą.
 
Tymbaliki z grzybów świeżych

Szklanka mleka,
2 łyżki masła,
20 dag mąki,
50 dag grzybów świeżych,
2 cebule,
2 łyżki tłuszczu,
4 jaja,
4 łyżki tartej bułki,
pieprz,
sól,
cukier,
przyprawa do zup,
nać pietruszki

Zagotować mleko z masłem i zaparzyć mąkę. Grzyby oczyścić, starannie opłukać, udusić z cebulą na tłuszczu. Gdy ostygną zemleć w maszynce. Do przestudzanego ciasta dodać grzyby, tartą bułkę i żółtka. Dokładnie wyrobić, dodać przyprawy i ubitą z białek pianę. Posypać tartą bułką. Przygotowaną masę wkładać do filiżanek i postępować jak w przepisie na tymbaliki jarskie.
 
Knedle nadziewane grzybami

50 dag grzybów świeżych,
cebula,
3 łyżki tłuszczu,
3 bułki (czerstwe),
sól,
pieprz,
1,20 kg ziemniaków,
35 dag mąki,
3 jaja,
10 dag słoniny do kraszenia

Grzyby oczyścić, opłukać, poszatkować i udusić z cebulą na tłuszczu. Dodać pokrojone w kotkę czerstwe bułki (które wchłoną sos) i dokładnie wymieszać. Masę posiekać i doprawić, wbić jajo. Przygotować ciasto z ugotowanych i przetartych ziemniaków, mąki i jaj; podzielić na kawałki i nadziewać farszem grzybowym. Knedle ugotować w słonej wodzie i polać słoniną przesmażaną z cebulą.
 
Budyń z grzybów

50 dag grzybów (prawdziwki),
2 łyżki tłuszczu,
duża cebula,
10 dag mąki,
3 łyżki tartej bułki,
3/4 szklanki mleka,
pieprz,
przyprawa do zup,
sól,
4 jaja

Grzyby oczyścić, poszatkować i przesmażyć ná części tłuszczu razem z drobno pokrajaną cebulą: Sporządzić zasmażkę z tłuszczu i mąki, rozprowadzić mlekiem, zagotować. Grzyby z cebulą zemleć w maszynce, dodać do przestudzonego ciasta, wbić po jednym żółtku, przyprawić do smaku, wsypać trochę tartej bułki. Następnie ubić pianę z białek, lekko wymieszać z całością i włożyć do wysmarowanej tłuszczem i posypanej tartą bułką formy. Dalej postępować jak podano w przepisie: Budyń z makaronu domowego.
 
Budyń litewski

5 dag grzybów suszonych,
25 dag kaszy manny,
5 dag tłuszczu,
duża cebula,
1,5 łyżki tartej bułki,
5 jaj,
sól i pieprz do smaku

Grzyby ugotować i drobno posiekać. Na wywarze grzybowym ugotować kaszę. Do pokrojonej i przesmażanej na tłuszczu cebuli dodać grzyby, zmieszać z przestudzoną kaszą manną, wbić 3 żółtka, przyprawić, dodać trochę tartej bułki. Pianę z trzech białek ubić, ostrożnie wymieszać z masą. Dodać ugotowane na twardo i posiekane 2 jaja. Formę budyniową lub filiżanki wysmarować pozostałym tłuszczem, wysypać tartą bułką, włożyć do nich masę i ugotować na parze. Podawać z sosem śmietanowym lub cebulowym.
 
Świeże grzyby ze śmietaną

1 kg borowików, koźlarzy, maślaków
2 dag cebuli
2 dag masła lub margaryny
15-20 dag śmietany
sól .
pieprz
zielona pietruszka

Grzyby oczyścić z ziemi nożem, szybko opłukać, pokrajać w cienkie krążki lub w paski. Z maślaków zdjąć śluzowatą skórkę. Grzyby skropić wodą, udusić z cebulą i masłem pod przykryciem. Gdy grzyby zmiękną, zalać je śmietaną, mieszając zagotować, dodać soli, pieprzu do smaku i siekanej, zielonej pietruszki. Podawać w okrągłej salaterce.
 
Kurki

1 kg kurek (pieprzników)
2 dag masła lub margaryny
2 dag cebuli
15-20 dag śmietany
2 dag mąki
sól
pieprz

Kurki oczyścić z piasku i igieł, opłukać wielokrotnie, pokrajać. Cebulę drobno pokrajać, lekko zrumienić z tłuszczem. Do tłuszczu dodać pokrajane kurki, wymieszać, dodać trochę wrzącej wody, powoli zagotować. Rozmieszać mąkę ze śmietaną, podprawić grzyby, zagotować, dodać sól i pieprz do smaku. Zaraz podawać. Kurki gotować bardzo krótko, gdyż twardnieją. Podawać w okrągłej salaterce.
 
Maślaki duszone

1 kg maślaków
4 dag tłuszczu (masło)
4 dag cebuli
sól
pieprz

Maślaki oczyścić z ziemi, odrzucić trzony, opłukać (wielokrotnie); osączyć, z kapeluszy zdjąć skórkę. Pokrajać w krążki (mniejsze ugotować w całości), dodać cebulę pokrajaną, tłuszcz, udusić pod przykryciem. Gdy sok wydzielony z grzybów odparuje, przyprawić je solą i pieprzem. Podawać w salaterce.
Tak samo przyrządzać pieczarki, smardze, kozaki, gąski i podpieńki jesienne. Oprócz kapeluszy można zużyć także trzony tych grzybów.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • teen-mushing.xlx.pl
  • Wątki
    Powered by wordpress | Theme: simpletex | © Lemur zaprasza