Sztuczki dr WinOnline - archiwum #2
|
Jak w Outlook Express zarchiwizować e-maile bez załączników? Jeśli chcesz pozostawić sobie kopie samych e-maili bez tzw. binariów (często wiele MB), możesz zrobić w ten sposób:
lZaznacz dany e-mail i z menu Plik wybierz Zapisz jako i zapisz na dysku jako zwykły plik tekstowy *.TXT
lWszystkie zapisane kopie *.TXT zamień na *.EML
lOtwórz kolejno te pliki *.EML (klikając na nich) w OE i z menu Edycja wybierz Przenieś do folderu i wskaż folder do archiwizacji.
Uzyskasz identyczne e-maile w folderze z Archiwum, ale bez załączników. Oczywiście oryginały z załącznikami można skasować i kompaktować foldery w celu pełnego odzyskania miejsca na dysku...
Można zmienić praktycznie wszystkie ikony pod Windows. Opisaliśmy to już na . Ale czy rzeczywiście wszystkie?
Co np. z ikonami Panelu Sterowania? Aby mieć zupełnie własny, konfigurowalny Panel, najpierw stwórz nowy folder o nazwie np. Sterowanie
i umieść w nim skróty do dowolnych elementów Panelu Sterowania (bez strzałek skrótów przy ikonkach).
W czym pomoże takie rozwiązanie? Ano możesz teraz dowolnie przypisywać ikonki, jakie chcesz, ponadto bez problemu dodać własne elementy,
np. program Regedit, Scanreg, MsConfig etc. A cały folder wystarczy "wrzucić" na przycisk Start by się znalazł zawsze pod ręką w menu Start. Powodzenia!
Któż od casu do czasu nie instaluje jakiegoś programu na próbę? Niestety czasem po takiej instalacji system się jakby "sypie".
Ponieważ wszystkie ustawienia są zapisane w Rejestrze, warto oprócz odinstalowania feralnej aplikacji przywrócić poprzednią wersję Rejestru.
Najlepiej przed każdą wątpliwą instalacją zrobić kopię działającego dobrze Rejestru. W tym celu w Windows 98 kliknij przycisk Start i wybierz Uruchom i wpisz
scanreg
co przywoła świetne narzędzie Scanreg.exe i zostaniesz zapytany, czy zrobić kopię Rejestru. Odpowiedz TAK. Kopie są przechowywane w ukrytym folderze WINDOWS\SYSBACKUP
w spakowanych plikach RB00x.CAB i można je przywrócić w sesji DOS tym samym poleceniem
scanreg
i wybierając opcję Pokaż kopie i Przywróć. Można też ręcznie pod Windows wyjąć z .CABa pliki SYSTEM.DAT i USER.DAT i skopiować je pod DOSem do folderu Windows...
Często podczas instalacji nowych programów następuje odwołanie do wpisów w Rejestrze odnośnie danych zarejestrowanego użytkownika Windows.
Co wtedy, gdy podczas pierwszej instalacji popełniłeś błąd i chcesz go teraz poprawić? Informacje są w kluczu:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion
lRegisteredOwner - nazwa użytkownika
lRegisteredOrganization - nazwa organizacji
lProductId - identyfikator produktu
lVersion - nazwa wersji
lVersionNumber - numer wersji
Obszerny opis Rejestru znajdziesz w naszym dziale
Co w trawie piszczy, czyli ukryte rzeczy w Wordzie. Chyba każdy większy program ma swoje ukryte gadżety, przeważnie nazwiska programistów i inne "wodotryski".
W Wordzie napisz wyraz Blue, zaznacz go i ustaw jako Bold Italic i kolor niebieski.
Teraz dopisz spację i z menu Pomoc wybierz MS Word - informacje. W otwartym oknie przytrzymując klawisze CTRL i SHIFT kliknij ikonkę Worda. Otworzy się kolejne, animowane okienko,
w Word97 dodatkowo gra Pinball, a w Word 2000? To już sprawdź sam.
Kasza z ikonami -- czy to jakaś potrawa? Ale, ale, zacznijmy od początku -- czemu czasem tak się dzieje, że po zmianie ikonki np. na pulpicie, wciąż się wyświetla poprzednia?
Otóż w celu ich szybszego ładowania, Windows zapisuje bitmapy ikon w podręcznym pliku ShellIconCache (folder Windows). Odświeżanie jego zawartości nie zawsze działa prawidłowo.
Możesz wtedy użyć polecenia Rebuild icons z zakładki Repair programu .
Inna opcja to ręczne odbudowanie Kaszy z ikonami poprzez skasowanie owego pliku ShellIconCache (uwaga: ma atrybut hidden, czyli ukryty) i restart Windows...
Pif, paf! Wśród wielu skrótów, które umieściłeś w menu Start, część zapewne stanowią skróty do aplikacji DOSowych. Odnoszą się one wtedy do plików .PIF, czyli Program Informtion File.
Jak edytować takie pliki informacji o programach? Edycja jest dostępna z menu podręcznego (kontekstowego) danego programu lub pliku wsadowego w opcji Właściwości.
W otwartym oknie możesz ustawić wszelkie parametry, również tak przydatne jak np. na zakładne Program uruchamianie zminimalizowane, czy Zamknij po zakończeniu
(świetne zwłaszcza w odniesieniu do plików wsadowych .BAT, do używania których niezmiennie zachęcamy).
Start czyli nowe polecenie MS-DOS 7.x. Tak, jest takie nowe i czasem przydatne polecenie, którego można używać w wierszu poleceń,
okienku Uruchom lub pliku wsadowym.
Kiedy tym poleceniem uruchomisz aplikację Windows, możesz określić, czy będzie wystartowana jako zmaksymalizowana,
zminimalizowana, czy w normalnym oknie. Na przykład:
start /max notepad
uruchomi Notatnik w oknie zmaksymalizowanym. Natomiast polecenie
start nazwa_pliku.html
uruchomi wskazaną stronę .HTML w domyślnej przeglądarce WWW (przydatne np. przy pisaniu pliku AUTORUN.INF do płyt CD).
Jeśli piszesz strony WWW to koniecznie powinieneś sprawdzać efekt pracy w co najmniej dwóch przeglądarkach: IE i Netscape.
Netscape Navigator bardzo nie lubi błędów składniowych, wręcz ich nie toleruje, np. wystarczy zapomnieć fragmentu tagu zamknięcia tabeli, by cała strona się w ogóle nie wyświetlała! Tymczasem w IE wszystko może być OK...
Warto też sprawdzić (jeśli pracujesz w popularnej rozdzielczości 800x600) jak strona wygląda w rozdzielczości 640x480 pikseli. Jak to szybko zrobić? Wystarczy wpisać w polu adresowym
javascript:resizeTo(640,480);
i wcisnąć ENTER. Możesz to również przetestować odsyłaczem o takiej samej składni -- sprawdź od razu klikając tu:
Oczywiście w powyższy sposób możesz szybko i precyzyjnie przeskalować okno przeglądarek do dowolnie ustalonych rozmiarów.
Nawiązując do opublikowanego u nas programu i naszej ikonki Mac.ico. Jak uzyskać na ekranie takie nietypowe kolory ikonki?
Jeśli ich nie widzisz prawidłowo, sprawdź ilość kolorów na zakładce Ustawienia z okna Właściwości:ekran i ustaw na co najmniej High-Color.
Teraz (w Windows 98) przejdź do zakładki Efekty i w polu Efekty wizualne zaznacz opcję Pokazuj ikony używając wszystkich możliwych kolorów.
Jeśli nie jesteś użytkownikiem Win98 to możesz to samo uzyskać programem . Na zakładce Icons zaznacz Show Icons in all possible colors.
Okienko Uruchom ma wiele zalet. Można przywoływać różne narzędzia systemowe.
W Windows 98 kliknij przycisk Start, wybierz Uruchom i wpisz
hwinfo /ui
(uwaga: nie zapomnij przełącznika /ui) co spowoduje otwarcie po kilku sekundach programu HardWareInfo z pokolorowanym spisem aktualnej konfiguracji Twojego komputera.
Co to jest pamięć wirtualna i plik wymiany? Otóż Windows tworzy plik WIN386.SWP pełniący funkcję wirtualnej, pomocniczej pamięci.
Można zoptymalizować pracę tego pliku ustalając jego stały rozmiar.
W Panelu Sterowania uruchom System i przejdź do zakładki Wydajność i kliknij przycisk Pamięć wirtualna.
Teraz zaznacz Pozwól mi ustawić własne parametry..., w polu dysk twardy wybierz dysk lub partycję z odpowiednią ilością wolnego miejsca.
Następnie ustaw Minimum i Maksimum na jednakową wielkość, najlepiej ok. 3-krotną ilość zainstalowanej pamięci RAM.
Po restarcie warto zdefragmentować wskazany dysk z plikiem WIN386.SWP, tak aby się znalazł na początku -- znakomicie sobie z tym poradzi np. Norton Speed Disk.
W Windows 9x są trzy ekrany systemowe:
lLOGO.SYS (ekran startowy) na dysku C: (lub zaszyty w IO.SYS)
lLOGOW.SYS i LOGOS.SYS w folderze Windows.
Są to zwykłe bitmapy przeskalowane w szczególny sposób. Czy można sobie takie ekrany przygotować w programie
Paint? Oczywiście:
Stwórz lub otwórz jakiś rysunek o rozmiarach 640X480 w MSPaint.
Naciśnij skrót CTRL+W (tzn. Rozciągnij i pochyl).
Wybierz Rozciągnij "W poziomie" i wpisz 50% i kliknij OK.
Wybierz "W pionie" i wpisz 104% i kliknij OK.
Ponownie w pionie wpisz 80% i uzyskasz oczekiwane 320X400 piksele (co można sprawdzić wciskając CTRL+E).
Zapisz rysunek z rozszerzeniem .SYS i umieść w miejscach wymienionych powyżej.
Wpisy Rejestru możemy szybko wczytywać przez dwukrotne kliknięcie plików .REG.
Aby dokonywać tego bez okna potwierdzenia możesz użyć przełącznika /s (silence) z poziomu linii poleceń lub w pliku wsadowym .BAT
regedit /s plik.reg
Uwaga: z nieznanych przyczyn na niektórych maszynach przełącznik jest interpretowany jako błąd. Dlaczego -- a kto to wie? W każdym razie wtedy po prostu ręcznie kliknij plik .REG.
Czy piszesz strony WWW? Prawdopodobnie już nikogo nie trzeba przekonywać, że najrozsądniejszym i obowiązującym kodowaniem polskich znaków jest ISO 8859-2.
Co jednak począć jeśli niektóre programy konwertujące dokument do formatu HTML źle je kodują? Błędne jest zapisanie polskich znaków encjami w postaci &#liczba (np. ¥), &opis_znaku (np. &Aelig), lub &opis_symbolu (np. &pre1).
Te wszystkie błędy w locie naprawisz wygodnym, darmowym programem do konwersji kodowania Ogonki 97, który możesz załadować .
World Wide Web, czyli WWW, to podobno Wielkie Światowe Czekanie. Sprawdza się to zwłaszcza na naszych łączach i słabych modemach.
Czasem trudno wejść na stronę, a co dopiero powiedzieć o ściąganiu plików. W przypadku takich kłopotów zrób tak:
lWejdź (najlepiej w nocy) na stronę i skopiuj sam skrót do pliku, który chcesz załadowac
lPotem skocz na strone i wklej do ramki adres pliku i swój e-mail
lPo jakimś czasie plik znajdziesz w swojej skrzynce e-mail.
Spróbuj też, znając nazwę pliku poszukać go w polskich zasobach FTP np. .
Trudno byłoby zapamiętać wszystkie adresy ciekawych stron w Internecie. Nie ma zresztą takiej potrzeby. Wystarczy wybrać skrót Ctrl + D i adres zostaje przeniesiony do Ulubionych.
Kiedy z czasem folder Ulubione się przepełni, nie jest wcale łatwo w nim się poruszać.
Oto nasza propozycja: wybierz w Internet Explorerze 5.0 menu Plik oraz Importuj i eksportuj. Potem wybierz w oknie Eksportuj Ulubione, następnie Eksportuj do pliku.
W ten sposób wszystkie adresy zostaną zapisane na stronie HTML. Teraz wystarczy tę stronę ładnie sformatować i możesz ją wstawić jako stronę startową swojej przeglądarki...
Ale jeszcze lepszym pomysłem jest taka konfiguracja przeglądarki by zawsze startowała ze strony:
http://windows.online.pl/
;-)
Kliknij powyższy odsyłacz. Zaprowadzi Cię do codziennie aktualizowanej rubryki
ze specjalnymi sztuczkami, czyli .
(c) oraz 97-2001. Wszelkie prawa zastrzeżone.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plteen-mushing.xlx.pl